آرایش غلیظ، سیب زمینی، ترامپ و باقی قضایا

تبلیغات برخی کاندیداهای شورای شهر هرروز عجیب‌تر می‌شود
صبح نو – محمدمهدی حاجی پروانه: هرقدر فضای رقابت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، با جو سنگین سیاسی و میتینگ‌های پرشور همراه شده است، برخی نامزدهای پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، برای تبلیغ خود دست به دامان شگردهایی عجیب و قابل تأمل شده‌اند. شیوه‌هایی که زمین رقابت در این انتخابات را به فضایی عجیب و غریب برده است.
کیسه‌های پلاستیکی پر از سیب زمینی، در یکی از شهرهای غربی کشور روی هم چیده و در کنار خیابان گذاشته شده‌اند تا هرکس دوست دارد، آن‌ها را بردارد و با خود ببرد. داخل کیسه‌های پلاستیکی البته تکه کاغذی قرار دارد که نام یکی از کاندیداهای شورای شهر روی آن و پایینش هم نوشته شده است:«کارشناس زبان و ادبیات فارسی». وقتی نیمه فروردین ماه امسال، این نوع تبلیغ پیش از موعد در یکی از شهرها باب شد و چند رسانه، عکس‌های آن را منتشر کردند، می‌شد حدس زد انتخابات این دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هم درست مثل دوره قبلی، زمینه ساز اتفاق‌های عجیب و غریب و قابل تأمل خواهد بود. پس از آن که چند کاندیدای جنجالی و خبرساز به همراه چند چهره تلویزیونی و ورزشی، توانستند با وجود تبلیغ‌های نامتعارف و استفاده از برخی جذابیت‌های جنسیتی، با کسب اکثریت آرای حوزه انتخابیه خود، صندلی شورای شهر یا روستای خود را تصاحب کنند، موجی از انتقادها و واکنش‌ها به این نوع از تبلیغات شکل گرفت. تبلیغاتی که در برخی موارد به مضحکه و سوژه خنده نیز تبدیل شد؛ اما نکته آن بود که بعضی از همین روش‌های تبلیغی نامتعارف، آن چنان کارگر افتاده بود که صاحبش را به شورا فرستاده بود. امسال اما، شیوه‌های تبلیغاتی متفاوتی از کاندیداهای شورای شهر رو شد. شیوه‌هایی که از آگهی ساختگی ختم کاندیدای مورد نظر تا تصویر دستکاری شده کاندیدای شورای شهر در حالی که گردن رییس جمهور آمریکا را شکسته است، می‌شد بین‌شان پیدا کرد.
آگهی ترحیم قلابی برای آقای کاندیدا
یکی از عجیب‌ترین تبلیغات امسال شورای شهر، در شهری شمالی دیده شد. جایی که شبکه‌های اجتماعی، آگهی ترحیم یکی از کاندیداهای شورای این شهر را منتشر کردند؛ اما غافلگیری اصلی، در بند پایانی این آگهی ترحیم است که در آن نوشته شده است:«خبر آمد که به خاطر نیت خیر ایشان و خدمت به مردم شریف شهر … و صداقت در گفتار و رفتار و عمل گرا بودن آن مرحوم، خداوند متعال فرصتی دوباره برای بازگشت به زندگی به وی عنایت فرمودند تا بتوانند با اجرای افکار و برنامه‌هایشان به مردم شریف شهر… خدمت کنند. پس خاکسپاری، هفتم، چهلم را فراموش کنید. صابون به شکم‌ها نزنید که غذا مذا خبری نیست.» اما شوخی با آگهی ترحیم، آن هم برای انتخابات شورای شهر، تنها تبلیغ نامتعارف کاندیداهای این دوره نبود. یکی از کاندیداهای شورای شهر در یکی از استان‌های جنوب غربی کشور نیز با چاپ و انتشار پوستری عجیب، موجب تمسخر کاربران فضای مجازی و همشهریانش شد. در پوستر تبلیغاتی که با نام او منتشر شده است، چهره خشمگین این کاندیدا را در حالی می‌بینیم که دو دستش را دور گردن رییس جمهور آمریکا حلقه زده است و در حال خفه کردن دونالد ترامپ است! شعارهای این کاندیدا نیز «مبارزه با فساد اداری» و نرفتن زیر بار ظلم است؛ اما گنجاندن چهره ترامپ در پوستر تبلیغاتی او سبب شد تا این پوستر به سوژه بعضی کاربران فضای مجازی تبدیل شود. برخی از این کاربران در نظراتشان عنوان کرده‌اند که این کاندیدا، هنوز نمی‌داند شورای شهر ربطی به سیاست خارجی ندارد و نمی‌داند وظیفه این شورا فقط در محدوده شهر و روستا و تلاش برای عمران حوزه انتخابیه و بهره گیری از ظرفیت‌های آن است. وعده‌های عجیب و غریب چون اهدای سکه طلا و خودرو به رأی دهندگانی که در روز رأی گیری، عکس برگه رأی و نام کاندیدای موردنظر را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند، وعده‌های چند هزارتایی شام در شهرستان‌ها و البته پیام‌های خودکار تلفنی از سوی برخی کاندیداها از جمله نامزدهای تهرانی انتخابات شورای شهر، از جمله تبلیغات خارج از عرف و قابل تاملی است که در این دوره از انتخابات شورای شهر به چشم می‌خورند.
جذابیت‌های زنانه برای انتخابات
اما در سوی دیگر این تبلیغات، زنان کاندیدایی هستند که برخی از آنان با شیوه‌های نامتعارف و پوشش ناهنجار، به چاپ پوستر و انتشار تبلیغ در فضای مجازی اقدام کرده‌اند. کاندیداهایی که پوسترهای انتخاباتی‌شان، بیشتر از آن که دربرگیرنده برنامه و سوابق آنان باشد، نشانگر سوء استفاده آنان از جذابیت‌های بصری برای جلب آرای احتمالی کسانی است که بدون هیچ شناختی نام و چهره این کاندیداها را بر در و دیوار شهر و نیز فضاهای مجازی می‌بینند. جنجالی‌ترین نمونه این تبلیغ‌ها، مجموعه پوسترهای فضای مجازی یکی از کاندیداهای زن شورای اسلامی شهر تهران است. پوسترهایی با پوشش متفاوت و البته ناهنجار که تنها سوابق کاندیدای مورد نظر را در کنار نام و کد انتخاباتی‌اش این طور معرفی می‌کند:«منتخب اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و اصول گرایان!» اتفاقی که البته در بعضی استان‌های غربی و مرکزی ایران نیز افتاده است و انتشارچهره‌های زنان جوان با آرایش‌هایی غلیظ و پوشش نامتعارف در فضای مجازی، واکنش کاربران را در پی داشته است. آن قدر که یکی از کاربران در این باره نوشته است:« اول فکر کردم دارم تبلیغ یکی از محصولات آرایشی رو می‌بینم؛ اما جلوتر که رفتم، دیدم اسم و فامیل و کد داره و زیرش نوشته کاندیدای انتخابات شورای شهر.» این نوع شیوه تبلیغ برای کاندیداهای بی نام و نشان، بیش از آن که نشان رقابت برای راهیابی بهترین و شایسته‌ترین افراد به پارلمان شهری باشد، زنگ خطری برای مسوولان و نهادهای نظارتی است. چرا که زمین رقابت در انتخابات شوراها کم کم عوض شده و تبلیغات هنجارشکن و نامتعارف، جای خود را به آگاهی بخشی درباره کاندیداها داده است. حالا باید منتظر ماند و دید این بازی خبرساز کی و با چه نتیجه‌ای به پایان خواهد رسید؟

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز