آغاز کوچ بهاره عشایر استان تهران، از ییلاق به قشلاق

۱۸۰۰ خانوار عشایر استان تهران به همراه ۴۰۰ خانوار عشایر میهمان از استانهای قم ، البرز، مرکزی و سمنان از مناطق قشلاقی (گرمسیر) به سمت مناطق ییلاقی شهرستان های فیروزکوه، دماوند و شمیرانات کوچ خود را آغاز کردند.
کوچ بهاره عشایر تا ۱۵ خرداد ادامه دارد و در این تاریخ عشایر استان تهران در مناطق ییلاقی به مدت ۱۰۰ روز مستقر می شوند که البته ممکن است با توجه به شرایط اقلیمی تاریخ ورود عشایر به مراتع ییلاقی با اندکی تاخیر انجام شود.
مدیرکل امورعشایر استان تهران ادامه داد: هماهنگی خوبی با استانداری و سایر دستگاههای مربوطه صورت گرفته تا خدمات رسانی مناسبی به عشایر داشته باشیم که البته امیدواریم تخصیص اعتبارات مصوب ارائه خدمات به کوچندگان کامل شود.
وی خاطرنشان کرد: تامین امنیت در مسیر کوچ، تسهیل و هماهنگی لازم برای تردد عشایر و دام از معابر و جاده های برون شهری، ارایه خدمات بهداشتی به عشایر، واکسیناسیون و سایر خدمات دامپزشکی، آبرسانی، مرمت و بازگشایی مسیرهای عشایری از خدمات مهم دستگاههای مربوطه به عشایر می باشد.
نصیری تصریح کرد: با توزیع سیلندر گاز و استفاده از انرژی های سازگار با محیط زیست و همچنین سامانه های مختلفی از جمله فانوس و حمام خورشیدی، روشنایی معابر در استقرارگاه های عشایری در نظر گرفته شده و مسیرهای کوچ عشایر نیز مرمت و بازگشایی می شود.
نصیری با بیان اینکه عشایر استان تهران با دارا بودن 700 هزار راس دام سبک از تولید کنندگان عمده گوشت قرمز در استان تهران هستند افزود: این جامعه تولید کننده در سال گذشته بیش از 66 هزار تن محصولات زراعی، باغی، لبنی و پروتئینی تولید کردند و در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز با اجرای طرح افزایش تولید گوشت قرمز در پرواربندی های دام عشایری بر تولیدات خود افزودند.
وی یادآور شد: با توجه به گسترش فضای شهری، کارخانجات، مزارع و ایجاد شهر و شهرکهای جدید، عبور از برخی از مسیرهای ایلراههای عشایری دچار مشکل شده لذا اعلام می گردد، برابر قانون هرگونه تعرض، انسداد و یا واگذاری ایلراههای عشایری و حریم آنها مطلقا ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
مدیرکل امور عشایر استان تهران به هنگام کوچ عشایر و دام آنها از شهروندان درخواست کرد در معابری که عشایر و دام آنها در حرکت هستند با صبر، حوصله و احتیاط حرکت کنند.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز