Loading Posts...

آیا افراد خلاق تمایل به انجام کارهای غیراخلاقی دارند؟

آیا افراد خلاق تمایل به انجام کارهای غیراخلاقی دارند؟

کلیشه‌های افراد خلاق بسیار است. کلیشه‌هایی که آن‌ها را دم‌دمی مزاج، افسرده، باهوش نشان می‌دهد، و بسیاری معتقدند که کار کردن با آنها بسیار دشوار است. اما در اینجا به یک مورد اشاره نشده، چرا که با توجه به شواهدات مشخص شده که خلاقیت افراد را بی‌اخلاق می‌کند. دانشمندان دانشگاه سیراکوز و نورث‌وست به تازگی از جمعی از روسا و زیردستان‌شان آزمایشی صورت گرفتند که روشن ساخت افرادی که خودشان را خلاق می‌دانند بسیار متقلب و حق به جانب میدانند.

جالب‌ترین قسمت یافته‌های این پژوهشگران این است که تاثیرهای منفی اخلاقی خلاقیت بیشتر از این ناشی می‌شود که افراد خلاق در این پندار به سر می‌برند که خلاقیت امر نادری ست. پس این یافته‌ها یک جورایی مربوط به آنچه که روی می‌دهد است، زمانی که این افراد احساس خاص بودن می‌کنند، به جای آنکه واقعا انرژی‌شان را صرف کارهای خلاقانه کنند. و اگر شما هم فکر می‌کنید خاص‌ هستید این دلیل نمی‌شود که شما خلاق باشید. بیشتر ما، به دلایل گوناگون، در این پندار به سر می‌بریم که افراد خاصی هستیم و اغلب نیز در واقعیت این چنین نیست. بخشی از بزرگ شدن این است که کمتر خودمحور باشیم، اما برای بعضی‌ها این اتفاق سریع‌تر می‌افتد.

در نهایت، در فکر سریع و منعطف بودن (که معولا نیز نشانه‌های خلاقیت است) یا داشتن رفتار مثبت، هیچ یک تضمینی برای خوب بودن‌تان نیست. برای به کارگیری هوش‌تان در مقاصد سازنده حق دارید ارزش‌ها و انگیزه‌های درست برای انجام این کار را در خود بپرورانید. پس هنر یک کار بسیار مهمی ست، و اگر خلاقیت و خود برزگ‌بینی با هنر پیوسته باشد، پس هنر را افرادی خلق می‌کنند که در پندار خودشان از افراد دیگر بالاترند، و خبر ناخوشایند دیگر این است که به احتمال بیشتر وقت‌ها مسیر اشتباهی را در پیش می‌گیرند.

خوشبختانه، همه‌ی ما خلاق به دنیا می‌آییم و بی‌اخلاق هم نیستم و از این خلاقیت اگر درست استفاده شود می‌‌تواند برای همه لذت‌بخش باشد. تنها انجام چند کار کوچک به شیوه‌ی خلاقانه، مانند کار کردن در یک محیط جدید یا در ساعت دیگری از روز، می‌تواند خلاقیت‌تان را به طور موقت افزایش دهد بدون آنکه تغییر زیادی در شخصیت و ارزش‌های اخلاقی‌تان داشته باشید. و این را نیز به یاد داشته باشید که ریشه‌ی همه‌ی این بی‌اخلاقی‌ها در افراد خلاق از احساس خاص بودن‌شان ناشی می‌شود. اگر شما نیز خلاقیت را سرچشمه‌ی یادگیری و تجدیدپذیری می‌دانید، پس به راحتی می‌توانید از تله‌ای دوری جویید که به شما احساس بیش از حد خاص بودن می‌دهد چرا که در پندار خودتان از نُرم جامعه بیشتر می‌فهمید.

برای اطلاع‌ یافتن از مطالب بعدی، عضو کانال تلگرامی پندار شوید. برای عضویت در تلگرام پندار، لازم است تلگرام خود را روی گوشی به روز کرده باشید . سپس به این آدرس رفته و عضو کانال تلگرام شوید. 

Leave a Comment