بررسی میزان اثرگذاری کمپین‌های لیلا ارشد و ترانه یلدا برای شورای شهر تهران

بحث چهرههای جدید شهری در تهران داغ شده است. برخی رسانههای خارجی هم، چند روزی روی آن مانور دادهاند و حالا نوبت به سلبریتیهای داخلی و خارجی رسیده است.

مسیح علینژاد فعال سیاسیروزنامهنگار، امید معماریان تحلیلگر سیاسی معمولا مدافع حسن روحانی، اتاق خبر من و تو تلویزیون فارسیزبان که در لندن مستقر است، مسعود بهنود، روزنامهنگاری قدیمی که این روزها بیشتر از همیشه با اتهام ناراستی در روایت روبروست، هیلا صدیقی، شاعر سیاسی جوان، سحر دولتشاهی، پانته آ پناهیها و بهاره رهنما بازیگران زن سینما، لیلی گلستان گالریدار و مترجم ایرانی و چند تن دیگر، مدافع این فهرست هستند. از سوی دیگر جمعی از روزنامهنگاران روزنامه شرق، فعالان لابیهای خارج از ایران، عکاسی مثل ریحانه طراوتی، تینوش نظمجو، ناشر ایرانی مقیم پاریس و چند اکانت هنری داخلی هم از آنها پشتیبانی کردهاند.

اما این حمایتها، چقدر توانسته روی شناخت از این کاندیداها تاثیر بگذارد؟ آنچه آمار به ما میگوید این است که: تقریبا هیچ.

در تصویر زیر، رنگ آبی مربوط به ترانه یلدا و رنگ قرمز مربوط به لیلا ارشد است. تقریبا میتوان گفت انتخابات، و کمپینها تاثیر کمتری بر روی لیلا ارشد و تاثیری بیشتر بر روی ترانه یلدا گذاشته است. جدا از اینکه ترانه یلدا به خاطر نام ویژه خود، هر سال در شب یلدا، برای آنهایی که به دنبال موسیقی یا ترانهای برای این شب میگردند، کاربرد دارد و میبینیم که در فواصل زمانی یک ساله، این جستجو رونق گرفته است. اما این بار، به خاطر عدم تقارن زمانی با این شب، میتوان فرض کرد تمام نمودار تازه بالا رفته آبیرنگ، متعلق به ترانه یلدا خواهد بود، اگرچه ترندهای گوگل، تنها «ترانه شب یلدا»‌ و «دانلود ترانه شب یلدا» را به عنوان کلمات در حال رشد اعلام میکنند.

نمودار شماره یک

نمودار شماره یک

اما دقت در نمودار دوم که در زیر میبینید نشان میدهد که ترانه یلدا، در ۳۰ روز گذشته هم با چندان رشدی مواجه نبوده،، به ویژه آنکه تقریبا نمیتوان از کلمات کلیدی مرتبط با او چیزی یافت. مواردی که معمولا در این زمانها رونق میگیرند: مثل بیوگرافی ترانه یلدا، برنامه ترانه یلدا، یا مثلا ترانه یلدا کیست.

نمودار شماره ۲

نمودار شماره ۲

به سراغ لیلا ارشد میرویم. او حتی نتوانسته در حد ترانه یلدا،  در میان این نمودارها دیده شود.

اما برخلاف این چهرههای جدید زنانه، یک نفر در شرایطی مشابه، توانسته با رشدی متفاوت مواجه شود: عبدالله مومنی. که در یادداشتی جداگانه در تهران مدیا به او میپردازیم.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز