ترانه علیدوستی | معترض یا بازیگر؟

ترانه علیدوستی بازیگر مشهوری‌ست، قیمت بالایی هم برای بازی در فیلم‌ها طلب می‌کند، این موضوع خود باعث می‌شود او نیاز داشته باشد که در فضای رسانه‌ای حضور دائمی داشته باشد، اما این بار به نظر می‌رسد اگرچه حق با اوست اما کمی عجله کرده است!

ترانه علیدوستی، امروز در حالی برای تحریم اسکار تعجیل کرده که کافی بود تا «آخر هفته» صبر می‌کرد و نگاهی هم به تقویم خود می‌انداخت. این بازیگر «همیشه حاضر» سینمای ایران البته مدتی کوتاه است که در پی بروز اعتراض‌هایی به پروژه شهرزاد، که متهم به مسائلی مالی است و اعتراض افرادی مثل نادر فتوره‌چی را به دنبال داشته از نظرها به صورت نسبی پنهان شده، اما دیشب همزمان با شایعات هنوز به وقوع نپیوسته‌ای درباره اقدام رئیس جمهور تازه و «کله‌شق» آمریکا برای محدودیت ۳۰ روزه ویزای ما ایرانی‌ها، اقدامی مناسب را زودتر از آن‌چه باید گرفته است.

موضوع توییت ترانه علیدوستی را در این‌جا و سوتی او را این‌جا بخوانید.

ترانه علیدوستی، یا گرین‌کارت دارد، یا آن‌که مانند هر ایرانی معمولی دیگری، نیاز به دریافت ویزا خواهد داشت. در هر دو حالت در زمانی ۳۰ روزه، یعنی حتی اگر همین حالا بخشنامه ناعادلانه آمریکایی امضا شود، در مهلت مقرر تعلیق ویزاها، لازم بوده در مراسم اسکار شرکت کند. که در صورت نداشتن اقامت دائم یا کارت سبز آمریکایی، امکان آن نبوده است. حالا ترانه علیدوستی تصمیم گرفته به موج اعتراض‌های به‌حق کاربران بپیوندد و شاید هم سوار آن‌ها شود؟ این طور فکر نمی‌کنیم. اما کاش ترانه علیدوستی، صبر می‌کرد قانون تصویب شود، برای مخاطبش توضیح دهد که اساسا اگر می‌خواست در این مراسم اعتراضی کند یا به صورت اعتراضی در آن شرکت نکند، چطور می‌توانست این «انتخاب» را داشته باشد و سپس، حرفش را از این طریق بیان می‌کرد. همچنین برای اثرگذاری بیشتر، بهتر نبود توضیح دهد چطور می‌توانست در آن مراسم حضور داشته باشد؟ این بخشنامه را تنها بی‌بی‌سی فارسی، رسانه‌های انگلیسی حاشیه‌ای و همه هم به عنوان یک درفت یا پیش‌نویس منتشر کرده‌اند که ممکن است و اصلا بعید نیست در زمان تصویب آن که باز هم بر اساس شایعات، تا آخر هفته میلادی خواهد بود، تغییر کند. آیا اگر او هم صبر می‌کرد تا امضا شود و سپس به امری غیر موهوم و غیرعادلانه اعتراض می‌کرد، اعتراضش مسموع‌تر نمی‌بود؟

ترانه علیدوستی، مترجم آثار داستانی، یکی از چهره‌های هنر و سلبریتی‌های فضای سرگرمی در ایران، بهتر نیست از مشاورانی استفاده کند که هم نحوه استفاده بردن از شبکه‌های اجتماعی را به او بیاموزند یا مشورت‌هایی درباره «وقت‌شناسی» به او بدهند؟ ترانه علیدوستی اگر امکانش را دارد که به این مراسم برود، با توجه به این‌که برخلاف جشنواره فیلم فجر، اسکار یک جشنواره دولتی نیست، بهتر نیست برای افزایش اثرگذاری اعتراض خود، به آن‌جا رفته و از فضای رسانه‌ای اسکار استفاده کند تا حرفش را با زبانی رساتر و بازتابی بیشتر منعکس کند؟

قبلی «
بعدی »

بدون دیدگاه

  1. کسی که نیاز به مشاوره داره نویسنده پست بالاست که معلوم نیست با خودش چند چنده!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز