تصویري جدید از سطح پلوتو

تصویري جدید از سطح پلوتو نشان می‌دهد که پلوتو به اندازه‌ی مریخ پیچیدگی‌های خود را دارد.

nh_03_olkin_01-582x327

در ژوئیه امسال، ناسا برای اولین بار تصویرهایی را از پلوتو ارائه کرد که از ماموریت «نیو هوریزونز» بود. آن تصویرها بسیار شگفت‌انگیز بودن اما تصویرهای بهتری هم گرفته شد.

در این هفته، تیم این ماموریت موفق به دریافت تصاویر دیگر با کیفیت‌های بالاتر شدند. در ماه ژوئیه، چندین تصویر به زمین مخابره شد، که پس از چند هفته بعد هم دیتا‌های دیگر فرستاده شد. در این مرحله، تصاویرِ پلوتو فشرده‌سازی بی‌اتلاف داده‌ها اند. تصاویر فشره شده‌ند و به همین سبب هم تصویرها با پیکسل‌های و ابهامات کمتری نشان داده شدند.

nh-spherical-mosaic-9-10-15

الن استرن مدیر ماموریت نیو هوریزونز در بیانیه‌ای اعلام کرد «این همان چیزی‌ست که به دنبالش بودیم – این تصاویر، طیف‌ها و دیگر داده‌ها به ما کمک خواهند کرد تا در مورد خاستگاه و تحولات سیاره‌ی پلوتو و سامانه‌اش برای اولین‌بار بیشتر بدانیم».

در ادامه افزود «و آنچه که در حال دریافت‌شدن است تنها باقی‌مانده‌ی نود-و-پنج درصدی داده‌ها از فضاپیمای این ماموریت نیست، بلکه بهترین مجموعه داده‌ها و تصاویر کیفیت‌بالا و طیف‌ها و مهمترین مجموعه داده‌های جوی پلوتواند. در کل دست به یک گنجینه‌ی داده‌ها یافته‌ایم».

تصاویر پلوتو گوناگونی‌ها فوق‌العاده‌ای را در زمین شناسی این سیارک نشان می‌دهد.

nh-pluto-mountain-range nh-plutosurface

استرن در ادامه‌ی این بیانیه می‌گوید «پلوتو به ما نشان داد که سطح‌اش از ناهمسانی‌های گوناگونی تشکیل شده و پیچیدگی‌های فراشدی که نظیر آن در منظومه‌ی شمسی دیده نشده. اگر هنرمندی پلوتو را پیش از این ماموریت ترسیم می‌کرد، بی‌گمان بهش می‌گفتم که کمی مبالغه کرده، اما این آنچه است که به راستی در آنجا وجود دارد».

جف مور، رهبر نیو هوریزونز، زمین‌شناس و تیم تحقیقاتی تصاویر، افزود که سطح پلوتو به اندازه‌ی مریخ پیچیدگی‌هایی را دارد، با کوهستان‌ها چندپاره، جریان یخی نیتروژنی، و به احتمال ریگ‌های روان.

در این تصویرها بزرگترین ماه پلوتو یعنی شارون هم دیده شد:

pluto-and-charon-01

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز