پست‌های بیشتر ...

جشن هنر شیراز

جشن هنر شیراز، یک سلسله جشن جنجالی در دوره پهلوی دوم است که به همت فرح پهلوی (فرح دیبا* از سال ۱۳۴۶، تا یک سال پیش از انقلاب اسلامی در اواخر

جنجال‌های جشن هنر شیراز تمامی نداشت

جنجال‌های جشن هنر شیراز تمامی نداشت

تابستان در این شهر تاریخی برگزار می‌شد.

فرخ غفاری مدیریت آن را بر عهده داشت که از طرف دفتر ویژه و مخصوص فرح پهلوی، ملکه آن زمان ایران اجرا می‌شد. این جشنواره جنجالی در تاریخ ایران معاصر، در آن جامعه در دهه ۴۰ و ۵۰، باعث حاشیه‌های بسیاری شد. حاشیه‌هایی که از آن برای گروهی واقعه‌ای افتخارآمیز و از طرف دیگر، برای عده‌ای مظهر لهو و لعب و ترویج بی‌بند و باری شناخته می‌شود.

برای تشکیل جشن هنر شیراز، سازمانی تاسیس شد تا در سال ۱۳۴۶، با ۳۳ نفر به کار خود بپردازد. این گروه، کمیته‌هایی تشکیل می‌دهند تا در زمینه‌های نمایش، موسیقی، سینما و روابط عمومی و شاخه‌های دیگر، فعالیت‌هایشان را آغاز کنند. آن‌ها با سازمان‌های جهانی هنری شروع به تبادل اطلاعات و ارتباطات می‌کنند و تصمیم می‌گیرند در نتیجه این همکاری‌ها بیشتر از ۲۰ کتاب هم منتشر کنند. از این نظر، ماجرا شبیه می‌شود به تاسیس کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، تحت مدلی مشابه و آغاز به فعالیت با انتشار کتاب.

برای برگزاری این جشن، به دنبال شهری گشته می‌شود که بجز تهران بتواند میزبان باشد. ابتدا کاشان بررسی می‌شود که به علت نبود زیرساخت‌ها رد شده و سپس شیراز گزینش می‌شود. جشن هنر شیراز در شهریورماه در تخت‌جمشید افتتاح می‌شود ولی گشایش همزمان آن با ماه رمضان، خود مورد انتقاد قشرهای سنتی‌تر و مذهبی‌تر قرار می‌گیرد. چنین واقعه‌ای مشابه برگزاری میهمانی آمریکایی‌ها در کاخ جوانان تهران، باعث بروز جنجال‌هایی می‌شود. جنجال‌هایی که در یازده دوره جشن هنر شیراز کم و بیش ادامه داشته است. هنرمندان در طی این سال‌ها از کشورهای مختلف جهان با فرهنگ‌های گوناگونی به ایران می‌آیند، در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها در شیراز اسکان می‌یابند و در حوالی تخت جمشید و سعدیه و حافظیه و اماکن دیگر، به اجرای هنر خود می‌پردازند. طبیعی است که در میان آن‌ها برخی، به علت عدم رعایت هنجارهای محلی مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

پریساخواننده زن در جشن هنر شیراز

پریساخواننده زن در جشن هنر شیراز

فرخ غفاری، به عنوان مسئول این جشن‌ها برای آن‌که به عرضه هنر ایرانی بپردازد به سراغ خیمه‌شب‌بازها، گروه‌ّای موسیقی سنتی، نقال‌ها، گروه‌های تئاتر مستقل‌تر می‌رود. آن‌ها برای بررسی و طراحی مدل‌های کار جشنواره‌های هنری شیراز، به اروپا می‌روند و با فستیوال‌ها ارتباط گسترده‌ای برقرار می‌کنند تا به مدل‌سازی آن‌ها برای ایران بپردازند. در این پروژه، بیژن صفاری هم او را همراهی می‌کند. چهره‌هایی مثل محمدرضا شجریان که آن زمان سیاوش شجریان خوانده می‌شد، پریسا خواننده ایرانی و دیگرانی، از طریق جشن هنر شیراز بیش از همه مطرح می‌شوند.

محمدرضا شجریان در جشن هنر شیراز به همراه محمدرضا لطفی

محمدرضا شجریان در جشن هنر شیراز به همراه محمدرضا لطفی

سال دوم جشن هنر شیراز مصادق می‌شود با زلزله جنوب خراسان در سال ۴۷، تشریفات افتتاحیه حذف می‌شود و یک روز دیرتر آغاز می‌شود. سومین جشن، سال ۴۸ خورشیدی، کمتر از یک دهه پیش از انقلاب اسلامی ۵۷، و پس از آن هر سال، جشنواره‌های بعدی برگزار می‌شود.

علی نصیریان، عزت الله انتظامی و فرزانه تاییدی و مهین شهابی در حضور فرح پهلوی

علی نصیریان، عزت الله انتظامی و فرزانه تاییدی و مهین شهابی در حضور فرح پهلوی

0
HeartHeart
0
HahaHaha
0
LoveLove
0
WowWow
0
YayYay
0
SadSad
0
PoopPoop
0
AngryAngry
Voted Thanks!

دیدگاه شما چیست؟