پست‌های بیشتر ...

دانشمندان: فرستادن پیام‌های برابری و گوناگونی زمین به موجودات فضایی

دانشمندان: فرستادن پیام‌های برابری و گوناگونی زمین به موجودات فضایی

تازه‌کاران انگلیسی برای دست‌یابی به مسابقه‌ی ابتکارات خط‌شکن تنها در یک چیز مشترکا توافق داشتند: هر پیام نوشتاری به فرازمینی‌ها باید از داده‌های جدید انسان باشد.

دانشمندان معتقدند که پیام‌های ارسالی به فرازمینی‌ها در فضا در مورد ماهیت گونه‌ی‌ انسان بایست حاوی پیام‌های به روز شده از برابری جنسیتی و تنوع زیستی کره‌ی زمین باشد.

Space-chat

این هفته در کنفرانسی در لیدز، گروهی از فضانوردان و فیلسوفان بریتانیایی که گروه پژوهشی شبکه‌ای برای ستی (جست-و-جوی هوش فرازمینی) بریتانیا را تشکیل می‌دهند، موافقت کردند تا وارد مسابقه‌ای شوند که با ابتکارات خط‌شکن سازمان یافته تا پیامی را ابداع کنند که بتوان آن را به عنوان نمونه‌ای کلی از تمام ساکنین زمین به فضا فرستاد برای هر کسی که آن را می‌شنود.

با این همه، بحث بیشتر بر سر محتوای پیام بود در فستیوال علوم بریتانیا در بردفورد روز پنجشنبه، و نیاز بازسازی تصویرسازی‌ها گذشته از زندگی بر روی زمین مطرح شد.

جیل استوارت، متخصصی در تدابیر فضایی در دانشکده‌ی اقتصاد لندن، اشاره به لوحی کرد که در سال 1972 بر روی فضاپیمای پایونیر 10 نهادند و در همان سال به فضا فرستادند. در نظر گرفته شده خاستگاه آن فضاپیما را بیان کنند و اطلاعات در مورد ساکنین زمین را فاش کنند، استوارت با بررسی‌های خود گفت که از دیدگاه امروزی پیام‌های تصویری مشکلاتی را در خود بیان می‌کنند.

او در این باره گفت «در آن لوح فرستاده شده تصویر مردی را نشان می‌دهد که با مردانگی هر چه تمام پرچمی را بالا می‌برد و زنی هم در پشت او ایستاده، که به ظاهر نشان از مطیع و آرام بودن زن به‌نظر می‌رسد. اما اکنون که می‌خواهیم پیامی دیگری را بفرستیم بایست بر روی محتوای آن دوباره اندیشید. در حدود این چهل سالی که گذشت طرز برخوردها هم دگرگون شدند».

آن لوح همچنین تصویر انسان را با پوست سفید نشان می‌دهد، و استوارت در این مورد می‌افزاید «درکل با هر تصویر و پیامی که از روی معیارهای سفیدپوستان جامعه‌ی غرب فرستاده شود، مشکل دارم».

ابتکارات خط‌شکن، سازمان‌یافته توسط کارآفرین روسی یوری میلنر، یک پروژه‌ی صد میلیون دلاری‌ست تا بهترین تلسکوپ‌های رادیویی برای شنود مکالمات فرازمینی‌ها به کار گماشته شود – و همچنین او برای بهترین ایده‌ی پیامی که می‌خواهند به هرکسی که خارج از زمین است بفرستند، جایزه‌ی یک میلیون دلاری در نظر گرفته.

آندرس ساندبرگ از انجمن آینده‌ی بشریت در دانشگاه آکسفورد، در بردفورد در میان گروه ستی بود، و معتقد است که ورود به این مسابقه یکی از دشوارترین مسابقات خواهد بود، با نیمی از دانشمندان مخالف به فرستادن پیامی به خارج از زمین.

ساندبرگ در مورد این موضوع گفت «دانشمندان مخالف نگران این هستند که با این کار توجه فرازمینی‌هایِ اشتباهی را به خود جلب می‌کنیم». او در ادامه افزود «موضوع تکراری مورد حمله قرار گرفتن از سوی فرازمینی‌ها مد نظرمان نیست. اما به این فکر می‌کنیم که سکوتی که در آسمان‌های فضا در جریان است به احتمال دلیلی‌ست برای پنهان ماندن تمدن‌های فرازمینی‌ها از ما، و به احتمال هم جلب توجه کردن هم کاری بس احمقانه است».

پیام، که به سویی با فرکانسی بسیار قوی اما به‌طور معمول بی‌کاربرد فرستاده می‌شود، می‌تواند در اَشکالِ متن، صدا، فرمول‌های ریاضی یا تصاویر باشد. سانبرگ گفت «اما آنچه که از آن بی خبر هستیم این است که حتا اگر هم فرازمینی‌ها چشم داشته باشند، به‌احتمال تصاویر به کار نخواهد آمد».

اگر گروهی ستی بریتانیا این مسابقه را ببرد، پول این جایزه را صرف پژوهش‌های بیشتر در مرکز پژوهشی هوش فرازمینی بریتانیا خواهند کرد.

سانبرگ افزود، نزدیک‌ترین سیاره‌ای که احتمال حیات بر روی آن است در حدود ده سال نوری با ما فاصله دارد، پس حتا در بهترین شکل ممکن هم در حدود بیست سال و شاید هم دویست سال نوری به طول می‌انجامد تا پاسخ این پیام را از قسمت‌های کهکشان راه شیری دریافت کنیم جایی که به احتمال سیاره‌ای شبیه به زمین قرار دارد.

احتمال دیگری هم وجود دارد و آن این است که به جای آن که با یک تمدن پیشرفته‌تر رو-در-رو شویم با تمدنی مواجه شویم که از ما عقب‌ترند. ساندبرگ افزود «اگر ما پیام‌هایی از فرازمینی‌ها در دهه‌ی سی میلادی می‌گرفتیم، به احتمال ما را به وحشت می‌انداخت، اما آیا ما را هم مورد تعدی قرار می‌داد؟ خیر. مگر اینکه شاید پخش‌هایی از برادر بزرگ (رسانه) را دریافت می‌کردیم».

0
HeartHeart
0
HahaHaha
0
LoveLove
0
WowWow
0
YayYay
0
SadSad
0
PoopPoop
0
AngryAngry
Voted Thanks!

Show one comment

دی ۱۰, ۱۳۹۵
0

this is very good .and i accept

دیدگاه شما چیست؟