Loading Posts...

در هفته‌ای که گذشت صحبت از چه داغ بوده؟

در هفته‌ای که گذشت صحبت از چه داغ بوده؟

در هفته‌ی گذشته در میان خبرهای جنجال‌برانگیز توافق (برجام)، در دنیای ورزش روی‌دادهای بسیاری رخ داد. یکی از پرخبرترین‌های دنیای ورزش، حمید سوریان، کشتی‌گیر فرنگی، بود که در رقابت‌های قهرمانی جهان لاس وگاس، نتیجه‌ای مطابق انتظار کسب نکرد. ملی‌پوش کشتی‌گیر فرنگی کشورمان گفت «اگر بنا در آمریکا بود قهرمان می‌شدم». در همین راستا هم کشتی‌گیر روس، رومن ولاسوف، رقیب سوریان که در وزن 59 کیلوگرم طلای المپیک را بر گردن آویخت، در حمایت از سوریان پستی در اینستاگرام انتشار داد و در آن نوشت «سوریان، تو همیشه بهترینی!»

در همین حیص و بیص هم خالکوبی ورزشکاران سبب شد که آن‌ها را به تیتر اول خبرها بدل کند. کمیته‌ی اخلاق فدراسیون فوتبال، اشکان دژاگه و سردار آزمون دو ستاره‌ی ملی‌پوش را برای ادای توضیحات در مورد خالکوبی‌های‌شان احضار کرد. محمدزاده، رئیس کمیته‌ی اخلاق، به رسانه‌ها گفت که از چندی پیش به آن‌ها اعلام شده بود که خالکوبی‌های‌شان را از دیدرس بپوشانند اما از آنجا که آن خالکوبی‌ها در نقاط پایینی دست‌شان واقع است راهی برای پوشاندن‌شان وجود ندارد.

در کنار ورزش‌کاران و دنیای ورزشی، خبرسازان همیشگی، نامداران سیاست و دنیای سیاست است. سعید جلیلی در این هفته به خوبی در رسانه‌ها درخشید، تا جایی که تصویر او بر روی بدن سوپرمن بر روی مجله‌ی صدا گذاشته شده با تیتتر بازگشت جلیلی؛ مخالفت سرسختانه و گفته‌های آتشین‌اش در مورد توافق خود را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت.

و امام جمعه‌ی شهر اصفهان، آیت الله یوسف طباطبایی نژاد، در خطبه‌ها نماز جمعه‌ی اصفهان گفت «بخشی از مشکلات جامعه ایران ناشی از عدم اولویت بخشی حکومت به مردان در مساله استخدام ها است. جامعه به زنان پزشک، پرستار، معلم و استاد دانشگاه نیازمند است، اما آن زن راننده بیابان که پشت فرمان تریلی در جاده های ناامن می نشیند کار اشتباهی می‌کند، بگذارید مردان در اولویت نخست به مشاغل مختلف راه پیدا کنند و تنها در چنین شرایطی است که توان ازدواج با شما را خواهند یافت و شما نیز می توانید با وقار در خانه های مستقل خود و همسرانتان خانمی کنید، اصرار زنان برای کار کردن درهر شرایطی قابل تامل است اگر بنا است زنی به عنوان مهماندار هواپیما زباله جمع کند آیا بهتر نیست که در خانه و کاشانه شخصی خود و همسرش این کار را انجام دهد».

اما یکی از عجیب‌ترین و امیدوارکننده‌ترین خبرها صدور حکم قاضی گنبدی‌ست. او در طرحی مبتکرانه برخی از مجرمان جرایم سبک را با استفاده از قانون مجازات جایگزین حبس ابد به خرید کتاب محکوم کرد. و در این مورد به رسانه‌ها گفت «در هر نامه اعزام متهم به زندان اعلام شده که به وی ابلاغ کنند تا روز جلسه دادگاه 5 جلد کتاب مطالعه و خلاصه آن را به همراه یک حدیث ارسال نماید،کتاب ها به نحوی انتخاب شده که برای همه زندانیان صرف نظر از میزان سواد و آگاهی و با هر میزان معلومات و برای هر سنی قابل استفاده باشد، مطالعه کتاب در زندان علاوه بر مزیت های فردی و اجتماعی ، از درگیری زندانیان با یکدیگر می‌کاهد، زندان اثرات مادی و روانی جبران ناپذیری بر مجرم و خانواده او می‌گذارد که با مجازات جایگزین حبس می‌توان آن را کاهش داد».

اما یکی از دغدغه‌های امروز جامعه‌ی ایران، مشکل کم آبی، هنوز بر سر زبان‌هاست و عملکردی برایش صورت نگرفته. اما در همین راستا در قم آب کارتی وجود دارد که اهالی این شهر را با دبه‌های سفید کوچک و بزرگ به بادجه‌های خرید آب (آبسار) سوق داده تا آب بخرند، آبی که شور نباشد! مرد شهر قم با استراتژیک، برای تامین نیاز روزمره کارت آب هزار لیتری می‌خرند و پای کیوسک‌های آب می‌روند و با دبه‌های پر شده از آب به منزل‌های‌شان بازمی‌گردند. اهالی شهر قم به علت شور بودن آب‌های اطراف از دیرباز مشکل آب داشتند. اما با این همه راه‌های دیگر و شاید بهتر از این باشد که بتوان راه‌حلی برا این مسئله باشد.

Leave a Comment