دو چهره ی بی معیار از سینمای نو: از داستین هافمن تا …

داستین هافمن: من یکی از جالب ترین آدم هایی هستم که خودم می شناسم!

او سال ها پیش برای رهایی از بیماری روانی، خود را به دست شوک الکتریکی سپرد

نمایش های کوچک داستین در کلوب مذکور، به صحنه های بزرگتر و عاقبت به تلوزیون کشیده شد و در مدتی کوتاه، داستین هافمن سر از «برادوی» در آورد. موفقیت او از زمانی شروع شد که به خاطر اجرای نقش یک کارمند عجیب رفتار روسی در نمایش «سفر اسب پنجم» برنده ی جایزه «ادبی» به عنوان بهترین بازیگر سال تئاتر شد. بازی در نمایش «51» به نقش یک لوله کش لندنی، او را صاحب چند جایزه ی دیگر تئاتری کرد و همین نمایش بود که باعث شد مورد توجه «مایک نیکولز» کارگردان سینما قرار گیرد و برای آزمایش، به سوی او فراخوانده شود. نیکولز برای اجرای نقش نخست «گرا جوئت» به دنبال بازیگر مناسبی می گشت. داستین را به خاطر تیپ و قدرت بازیگری اش در صحنه تئاتر انتخاب کرد و اینک می بایست در می یافت که او در مقابل دوربین چگونه است. آزمایش از داستین موفقیت آمیز بود.

دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر سال شد، گرچه این جایزه نصیبش نشد اما همین موفقیت در اولین فیلم، بسیار قابل توجه بود و نقش های بزرگتر او در فیلم های بعدی اش، او را به مقام یک سوپر استار رساند.

در کابوس نیمه شب، درخشش خیره کننده ی داستین به نقش «راتوریزو» یک ولگرد معلول نیویورکی، او را به اوج رساند و هم اینک، او همچنان بدون نزول درخشش را ادامه می دهد. در «بزرگمرد کوچک» به نقش یک سرخ پوست، در «سگ های پوشالی» به نقش دانشمندی که زنش مورد تجاوز قرار می گیرد و طغیان می کند، در «پاپیون» به نقش دوست پاپیون، در «تمام مردان رئیس جمهور» به نقش یکی از دو خبرنگار برملا کننده ماجرای واترگیت، و در «لتی» در نقش لتی بروس شومن و خواننده کاباره، حضوری چشم گیر و پر اوبهت داشت. داستین هافمن اینک در سینما یک بت است. بتی که به خاطر بازی خیره کننده و بلاهت و معصومیتی توامان در صورت و رفتارش دارد یک چهره ی شاخص در سینمای جوان آمریکا شده است. اغراق نیست که اگر گفته شود که جدا از مهارت او در جان بخشیدن به شخصیت هایی که اجرای نقش هایشان را در فیلم ها به عهده می گیرد، نیمی از محبوبیت او ناشی از همین حرکات خل واره است. داستین اینک با همسرش که یک رقاصه باله به نام «آن بیرنه» است، و با دخترش «جنیفر» و دختر دیگر «کارینا» که آن را از ازدواج قبلی اش دارد زندگی آرامی را می گذراند. داستین، جمله معروفی درباره خودش دارد: «من یکی از جالب ترین افرادی هستم که می شناسم! »

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز