رازهای اینترنتی کمپین خودرو نخرید!

خودرو چقدر در اینترنت تحت تاثیر آن چیزیست که به عنوان کمپین نخریدن خودرو می‌شناسیم؟

برای این که از میزان حضور کمپین نخریدن خودرو در فضای وب میزانی به دست بیاوریم، در بررسی‌ای که از کلمات مربوط به خودرو صورت گرفت، تقریبا واژه‌های مرتبط و پررنگ آن، کلمه پلیس راه، انتظامی و محیط زیست بود. در مرتبه بعدی هم کلماتی مثل سایپا، توقیف خودرو، واژگونی، حوادث و محیط زیست قرار گرفته بودند.

در میان کلمات مرتبط با کمپین، عبارت «خودرو نخریم»، «کمپین نخریدن»، دو واژه‌ای هستند که می‌توان به چنین موضوعی ارتباط داد. حال به سراغ این دو می رویم.

کمپین نخریدن آن قدر به گواه آمار ضعیف ظاهر شده که برای مثال در توییتر، تنها ۲۸۹۸ نفر را تحت تاثیر قرار دده است، این در حالی است که بخشی از آن به موضوعاتی دیگر اختصاص داشته است و بخش بیشتر مابقی را هم انعکاس اخبار خود خودروسازان شامل شده است.

وضعیت واژه «خودرو نخریم» هم از این ناجورتر است. در توییتر، تنها یک دسترسی به نام «مهم‌ترین اخبار» وجود دارد که ۲ بار یک توییت ثابت را منتشر کرده است. آن هم با این عنوان که «سایه و روشن ساخت «کمپین‌ها»»‌در حقیقت بررسی کمپین است که خود مورد توجه یک نفر قرار گرفته و در آمار آمده است و نه خود کمپین.

از شبکه‌های اجتماعی دیگر این‌که در فیس‌بوک هم بیشتر مباحث پیرامون حمایت یا عدم حمایت از این طرح بوده ست و چهره‌های اقتصادی – روزنامه‌نگاری بیشتر از همه در این باره نوشته‌اند. تقریبا نمی‌توان از موجی به نام کمپین نخریدن خودرو در فیس‌بوک و اینستاگرام به صورت پررنگ سخن گفت. اما اوضاع جستجوهای اینترنتی، متفاوت به نظر می‌رسد.

در حالی که طی دو سال گذشته نمودار مربوط به واژه‌های خودرو، با آهنگ بیشتری رشد می‌کند، کدام کلمات و مفاهیم در ارتباط با آن در درجه بهتری برخوردارند؟

پاسخ به این سوال، باز هم چیز دندان‌گیری برای «کمپین» به ما هدیه نمی‌کند. «ایران» و «ایران‌خودرو»، خب می‌توان گفت ایران‌خودرو به عنوان یکی از برندهای درگیر در این کمپین این‌جا قرار گرفته است؟ اگر بدانیم که مورد سوم و چهارم در فهرست، و بالاتر از سایپا، هدف دیگر کمپین، واژه‌های قیمت خودرو و فروش خودرو قرار دارند، اگر موافق کمپین باشید دل‌آزرده می‌شوید و لبخند اصلی بر صورت مدیران کمپانی‌های ایرانی خودروسازی نقش بسته می‌شود.

در میان ۲۰ واژه برتر جستجوها در رابطه با خودرو در ایران، هیچ اثری از کمپین نخریدن، واژه‌های سلبی یا اشاره‌ای به این موضوع نیست.

اما همان افرادی که از این کمپین خبر دارند و برایش فعالیت می‌کنند کجا هستند ؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که عبارت اصلی برای رسیدن به این کمپین، «کمپین نخریدن خودرو» و در درجات بعدی «کمپین خودرو صفر» و «کمپین خودرو نخرید» است. عبارت اول را که به صورت جداگانه مورد مداقه قرار می‌دهیم، تنها نام تهران به عنوان شهر پیگیر این ماجرا در ابزارها به نمایش در می‌آید و هنوز تعداد به آن حدی نرسیده است که هرگونه اطلاعات دیگری در این زمینه در اختیار ما گذاشته شود. دو کلمه بعدی، حتی همین قدر هم حضوری نداشته‌اند.

جستجوی واژه‌های مربوط به این حرکت اعتراضی-اقتصادی، نشان داد که بی‌بی‌سی فارسی، فردانیوز، تابناک، مشرق‌نیوز و بهارنیوز قدرت این کلمه را در اختیار خود گرفته‌اند و تنها صفحه‌ای که مشخص به تعریف این کمپین پرداخته‌است صفحه‌ای در دانشنامه عمومی ویکی‌پدیا است و بس. با این اوصاف، شاید بتوان گفت که کمپین نخریدن خودرو، تاثیر و هویتش را نه در نخریدن خودروهای شرکت‌های ایرانی خودروسازی، که در کمرنگ کردن کمپین‌های دیگری که در وب در جریان است.

این متن در دوهفته‌نامه روشن، شماره ۲۱ منتشر شده است که میتوانید همین الان نسخه الکترونیکی آن را با قیمتی نصف پشت جلد، از فروشگاه تاقچه بخرید. [لینک این شماره]

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز