Loading Posts...

روز مردگان چه روزی است؟

روز مردگان چه روزی است؟

امروز گوگل به مناسبت روز مردگان دودل خود را تغییر داد. (با دیدن این اول یاد انیمیشن‌های تیم برتون افتادم.) اما روز مردگان چه روزی ست که گوگل هم آن را به جهان یاد آور شده؟

روز مردگان یک جشن ملی در مکزیک، به خصوص نواحی مرکزی و جنوبی، است که به مدت سه روز (از ۳۱ اکتبر تا دوم نوامبر) همه‌ی بانک‌ها و سازمان‌ها تعطیل اند و همه مشغول این جشن می‌شوند. این جشنی ست در ستایش چرخه‌ی زندگی و مرگ.

در این جشن افراد به زیارت قبر دوستان و خانواده می‌روند. در قبرستان‌ها در این سه روز همه مشغول تمیز کردن، گل گذاشتن و روشن کردن شمع و خواندن دعا هستند تا یاد عزیزان‌شان را زنده نگه دارند.

کسی نمی‌داند که به طور دقیق این جشن‌ها از چه تاریخی آغاز شده، اما پژوهشگران با تخمین‌های خود پی بردند که ریشه‌ی این جشن برمی‌گردد به دوران تمدن‌های مایا و آزتک‌ها. این جشن را در ستایش ایزدبانوی میکتکاچیهولت می‌گرفتند و پیش از دوره‌ی استعماری که تاریخ آن به نوامبر تغییر یافت، در ماه آگوست برگزار می‌شد.

معمول است که در روز اول نوامبر بر سر قبر کودکان بروند که آن روز در این جشن روز معصومین نام گرفته. روز دوم نوامبر بر سر قبرهای افراد بزرگسال می‌روند. کاتولیک‌های مکزیکی این روز را جشن نمی‌گیرند؛ اما در هر سه روز اهالی مکزیک، بخشی از جنوب آمریکا، آمریکای لاتین و حتا در استرالیا این جشن را برگزار می‌کنند.

خوب، مشخصاً ما برای مردگان‌مان جشنی نمی‌گیریم، اما نامناسب به نظر نمی‌رسد که امروز یاد عزیزان از دست رفته‌ی مان را به مناسبت این روز زنده کنیم.

ادامه‌ی مطالب را در تصویرهای زیر ببینید.

day of the dead_02 day of the dead_04 day of the dead_05 day of the dead_06 day of the dead_08 day of the dead_09 day of the dead_10 day of the dead_11

برای اطلاع‌ یافتن از مطالب بعدی، عضو کانال تلگرامی پندار شوید. برای عضویت در تلگرام پندار، لازم است تلگرام خود را روی گوشی به روز کرده باشید . سپس به این آدرس رفته و عضو کانال تلگرام شوید. 

Leave a Comment