شهرزاد هوشمند، عضو شورای تازه تاسیس واتیکان

شهرزاد هوشمند استاد ایرانی ایتالیایی دانشگاه گرگورین رم به عضویت شورای تازه تاسیس گروه مشورتی زنان در واتیکان برگزیده شده است. این نخستین بار است که یک زن ایرانی و مسلمان در چنین جایگاهی در مرکز آیین مسیحیت کاتولیک قرار می‌گیرد.

[wp_ad_camp_2]

گروه مشورتی زنان که ۳۷ عضو دارد، در چهارچوب شورای فرهنگی واتیکان و زیر نظر پاپ فعالیت خواهد کرد. اعضای این شورای ویژه از عرصه‌های مختلف انتخاب شده‌اند: از سیاست‌مدار و دانشگاهی و هنرمند تا ورزشکار و راهبه و روزنامه‌نگار. اغلب زن‌اند و ایتالیایی، اما از آمریکا، شیلی، ایرلند ، ترکیه و ایران نیز اعضایی در نخستین دوره آن انتخاب شده‌اند.

به گفته مقامات واتیکان در انتخاب اعضای این نهاد تازه تاسیس نه تنها التزام و باور به آیین کاتولیک الزامی نبوده بلکه بعضی اعضای آن حتی به صراحت گفته‌اند که بی‌دین‌اند. در این میان فقط دو نفر نیز از کشورهای غیرمسیحی انتخاب شده اند: شهرزاد هوشمند و یاسمین تاسکین، روزنامه‌نگار ترک.

آن‌طور که کاردینال جان‌فرانکو راواسی، رئیس شورای فرهنگی واتیکان، اعلام کرده، اعضا سه سال یک‌بار انتخاب می‌شوند و سالی سه بار گردهم می‌آیند و بر مبنای تخصص‌شان به واتیکان پیشنهاد و راهنمایی می‌دهند.

خانم هوشمند معتقد است تأسیس گروه مشورتی زنان “ابتکاری انقلابی” است. او می‌گوید: “فرهنگ مثل خونی است در رگ هر جامعه انسانی، و زنان به‌طور طبیعی بخشی از این فرهنگ‌اند”.

شهرزاد هوشمند در قم و تهران فقه اسلامی خوانده و در حال حاضر استاد مطالعات اسلامی و زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه لا ساپیانزا و دانشگاه گرگورین رم است. خانم هوشمند سال‌ها در عرصه گفتگوی ادیان فعال بوده و عضو شورای اسلام در وزارت کشور ایتالیا است . همچنین ریاست مشترک انجمن “مذاهب برای صلح” را بر عهده دارد.

منبع:‌ ایرانشهر

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز