پست‌های بیشتر ...

'فتنه‌گرها و حبس‌کشیده‌ها قطعاً رد صلاحیت خواهند شد'

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، تأیید نهادهای نظارتی و مراجع چهارگانه و همچنین هیئت اجرایی انتخابات در مورد برخی افراد و رد صلاحیت نهایی نامزدهای شوراها از سوی هیئت نظارت شهر تهران شائبه برانگیز، تعجب‌آور و غیرمنصفانه بود. این شائبه‌ها به حدی جدی بود که «مهندسی انتخابات» لقب گرفت.
انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی 29 خرداد ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار می‌شود که با ابلاغ نتایج بررسی‌ها جهت تأیید یا رد صلاحیت به کاندیداهای شورای شهر در ابتدای اردیبهشت ماه، شائبه جناحی عمل کردن هیئت نظارت بر انتخابات رسانه‌ای شد و صدای بسیاری از افراد را درآورد.
رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات شورای شهر تا جایی بودکه حتی صدای تأیید صلاحیت‌شده‌ها را هم درآورد و جالب این است درخت گمانه‌زنی‌های مطرح‌شده در مورد رد صلاحیت‌های برخی افراد به خصوص نمایندگان حاضر در شورای شهر چهارم با اعلام نتایج گویی به بار نشست. از آنجایی که برخی نمایندگان با سابقه شورای شهر که رد صلاحیت شده بودند، استعلام چهارگانه ‌از وزارت اطلاعات، ثبت، قوه قضائیه و ناجا را مثبت ارزیابی کردند، جناحی عمل کردن هیئت نظارت بر انتخابات بیشتر قوت گرفت.
تردید بی‌سابقه در رد یا تأیید صلاحیت برخی نمایندگان با سابقه شورای شهر، تأیید صلاحیت برخی محکومان قضایی، هموار کردن راه برای ورود فعالان فتنه 88 به بدنه نظام و جناحی عمل کردن دولت در زمینه تأیید مهندسی شده نامزدهای انتخابات شوراها بهانه‌ای شد تا نظر رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها را در این رابطه جویا شویم.
درصد رد صلاحیت‌شدگان تفاوتی با دوره قبل ندارد !
محمد محمودی شاه‌نشین که در یکی از خیابان‌های اطراف مجلس شورای اسلامی مشغول پاسخگویی و رسیدگی به صف طویل رد صلاحیت‌شدگان انتخابات شوراها است، به رغم این آمد و شدها و اعتراضات می‌گوید: درصد رد صلاحیت‌شدگان انتخابات شوراها در این دوره نسبت به دوره قبل تفاوت چندانی ندارد. البته ما فکر می‌کردیم درصد کمتری رد‌صلاحیت شده‌اند، اما با توجه به آخرین نتایج هم، تفاوت چندانی ندارد. از آنجایی که بسیاری از نامزدهای این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از نتایج رد یا تأیید صلاحیت خود مطلع نیستند و نتیجه نهایی به دستشان ارسال نشده است.
شیوه اعلام نتایج این دوره از انتخابات شوراها
در ادامه از شیوه اعلام نتایج این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا سؤال کردیم. محمودی شاه‌نشین در این باره توضیح داد: نوع اطلاع‌رسانی به تصمیم وزارت کشور و هیئت اجرایی بوده است، بنابراین هیئت نظارت بر انتخابات دخالتی نداشت. سال‌های قبل ارسال مکتوب نتایج به کاندیداها از طریق پست مسئله‌ساز شده بود و برخی اعتراض داشتند که نامه بنا به دلایل مختلف اعم از جابه‌جایی منزل یا حضور نداشتن به دستشان نرسیده است. از آنجایی که ارسال پیامک به تأیید صلاحیت‌شدگان موجب استفاده ابزاری می‌شد و جو‌سازی و تبلیغات زود‌رس در فضای مجازی درست می‌کرد، برهمین اساس ابتدا قرار شد از طریق ارسال پیامک به رد صلاحیت‌شدگان نتایج به دستشان برسد تا فرصت بیشتری برای اعتراض داشته باشند. در مرحله بعد از ارسال پیامک به تمام رد صلاحیت‌شدگان، پیامک تأیید را هم ارسال کردیم.
وی در پاسخ به دلایل شیوه این تغییر و بهینه بودن ارسال نامه محرمانه به در منازل اینگونه گفت: به هر حال این اولین بار بود که چنین شیوه‌ای به کار گرفته شد و قاعدتاً ایراداتی را داشت؛ چراکه لازم بود از قبل اطلاع‌رسانی بهتری صورت می‌گرفت تا پیامک‌ها به شماره شخص مورد نظر برسد و موجب حاشیه‌سازی نشود. به هرحال پیامک ابزار مدیریت زمان برای رد صلاحیت‌شدگان بود؛ چراکه هر فردی با مراجعه به فرمانداری‌ها امکان دریافت نامه محرمانه تأیید یا رد صلاحیت خود را داشت. حبیب کاشانی، مرتضی طلایی، الهه راستگو و جمع دیگری از اعضای فعلی شورا که رأی آنها در سبد اصلاح‌طلبان قرار نمی‌گرفت، از جمله افرادی هستند که اسامی آنها به عنوان رد صلاحیت‌شدگان در رسانه‌ها منتشر شد و کماکان نتایج قطعی رد یا تأیید صلاحیت آنها هر روز دستخوش تغییر می‌شود و در مقابل محسن هاشمی، شهربانو امانی، احمد حکیمی‌پور، محسن سرخو، افشین حبیب‌زاده، یاشار سلطانی، غلامعلی رجایی، محمدجواد حق‌شناس، مرتضی الویری و محسن مهرعلیزاده از جمله افرادی هستند که صلاحیت آنها برای شرکت در پنجمین دوره از انتخابات شوراها مورد تأیید قرار گرفته است، افرادی که برخی از اینها سابقه زندان رفتن را هم دارند.
تأیید نهادهای نظارتی و مراجع چهارگانه و همچنین هیئت اجرایی انتخابات در مورد برخی افراد و رد صلاحیت نهایی توسط هیئت نظارت شهر تهران از جمله مواردی بود که از سوی نامزدهای انتخابات شائبه‌برانگیز، تعجب‌آور و غیرمنصفانه تلقی شد.
تجدید‌نظر خواهیم کرد
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها ضمن اشاره به موارد قانونی پنج‌گانه در ماده 26 و یازده‌گانه در ماده 29 در اینباره تصریح کرد: علاوه بر هیئت‌های چهار گانه سایر نهادها و ارگان‌ها نیز در امر بررسی سوابق فرد دخیل هستند به طور مثال در صورت شبهه‌برانگیز‌بودن مدرک تحصیلی فرد، علاوه بر هیئت‌های چهار گانه از آموزش و پرورش یا وزارت علوم هم استعلام خواهد شد و تنها نباید به همین چهار نهاد نظارتی بسنده کرد. تمامی موارد از سوابق فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و منطبق با بندهای قانونی موجود مورد تأیید یا رد قرار می‌گیرد، بنابراین اگر موردی به ما مراجعه کند و متوجه شویم که بدون مستند و مدارک لازم و به صورت سلیقه‌ای رد صلاحیت شده است، قطعاً تجدید‌نظر خواهیم کرد.
وی در حالی این را بیان کرد که رئیس شورای شهر تهران در واکنش به رد صلاحیت برخی از چهره‌های فعلی شورای شهر تهران گفته بود: «متأسفانه هیئت نظارت بر انتخابات به صورت جناحی عمل کرده است.»
شاه‌نشین در واکنش به این موضوع اظهار داشت: امکان ندارد بدون مستند به خصوص اعضای شورای شهر را رد کرده باشیم، بنابراین اگر هر فردی اعم از نفرات اول یا دوم شورای شهری فعلی به ما مراجعه کنند، مستندات رد صلاحیتشان را اعطا خواهیم کرد.
پرویز سروری از اعضای چهارمین دوره شورای شهر دیگر فردی است که در واکنش به رد صلاحیت برخی اعضای فعلی شورای شهر تهران نسبت به تأیید صلاحیت برخی چهره‌های محکوم در فتنه 88 و سابقه‌دار از احزاب منحله اعتراض کرده بود.
عبدالله مؤمنی از نقش‌آفرینان و محرکان فتنه 88، دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم با سبقه خیانت به کشور، عماد بهاور، عضو گروهک غیر قانونی نهضت آزادی با سابقه پنج سال محکومیت، شهربانو امانی از دستگیر‌شدگان فتنه 88، حامد منتظری عضو دفتر تحکیم وحدت از جمله افراد تأیید‌صلاحیت‌شده‌ای بودند که شائبه تأیید آنها را در مقابل رد صلاحیت افراد باسابقه‌ای چون مرتضی طلایی و حبیب کاشانی، علیرضا دبیر و عباس جدیدی از رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها جویا شدیم.
محمودی شاه‌نشین در واکنش به این تأییدها در حالی که ابتدا تنها به دو مورد تأیید صلاحیت چنین افرادی در کل کشور اشاره کرد، اظهار داشت: افراد نام برده‌شده در حال بررسی هستند و همچنان نتایج هیچ یک (چه ردی‌ها و چه تأییدی‌ها ) مشخص نیست. در مجموعه کل کشور شاید دو یا سه مورد چنین موضوعی بود، اما بعد از اینکه نامه دادگستری به دستمان رسید، مشخص شد دارای محکومیت هستند. در حال حاضر هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تأیید یا رد صلاحیت شدم. تا زمان درج آگهی نهایی (18 تا 20 اردیبهشت ماه) هر‌کس بگوید تأیید یا رد شده‌ام، دروغ محض است. تأییدهای نهایی زمانی است که اسامی آنها به صورت رسمی در آگهی وزارت کشور و فرمانداری‌ها درج شود.
مر قانون را امسال رعایت کردیم!
محمودی شاه‌نشین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا باید در این انتخابات دقیقه 99 اسامی نهایی شود، گفت: امسال می‌خواهیم مر قانون را رعایت کنیم.
وی همچنین با اشاره مجدد به اینکه محکومان مؤثر قطعاً رد صلاحیت خواهند شد، تمامی بندهای قانونی را که صراحتاً به این امر اشاره کرده است، قرائت کرد و در ادامه توضیح داد: محکومان سیاسی دو نوع هستند که یکی اخلال در نظم عمومی و دیگری اقدام علیه نظام داشته است که اولی با پرداخت جریمه و اتمام محکومیت امکان تأیید صلاحیت دارد و در مورد دوم نیز اگر زمان محکومیت به اتمام رسیده باشد، رد صلاحیت نخواهد شد.
وی در حالی که پیش‌تر تنها به دو مورد از افرادی که با سابقه محکومیت مورد تأیید قرار گرفته‌اند، اشاره داشت، تعداد افراد مورد بررسی در این زمینه را بیشتر دانست و گفت: تنها دو نمونه آن را در جریان هستم و احتمال بیشتر شدن هم وجود دارد.
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در واکنش به اظهارات «رحیمی» مبنی بر اینکه «حوادث سال 88 تأثیری بر رد یا تأیید صلاحیت کاندیداهای شورای شهر ندارد» تصریح کرد: از آخرین نماز جمعه سال 88 به بعد اگر فردی اقدامی در این مسیر انجام داده باشد و سابقه محکومیت یا دستگیری داشته باشد در رد و تأیید صلاحیت تأثیرگذار خواهد بود و ما قبل آن تأثیری نخواهد داشت. کما اینکه جناح‌بندی‌ها در رد و تأیید صلاحیت‌ها دخالتی نداشته است. بعد از اعلام اسامی در صورت عدم رد صلاحیت افرادی که محکومیت اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، پاسخگو خواهیم بود.
افزایش تعداد اعضای شورای شهر تهران در دوره بعد
تقلیل اعضای شورای شهر بر اساس ملاک‌های جمعیتی آخرین سؤالی بود که محمودی شاه‌نشین پاسخ داد و به خصوص در مورد کاهش تعداد اعضای شورای شهر تهران گفت: این موضوع دوباره بازنگری خواهد شد. به دوره جدید نخواهد رسید، اما در دوره بعد به احتمال قوی مجدداً افزایش پیدا خواهد کرد.

0
HeartHeart
0
HahaHaha
0
LoveLove
0
WowWow
0
YayYay
0
SadSad
0
PoopPoop
0
AngryAngry
Voted Thanks!

Show 0 comments

[…] در تهران‌مدیا خواندیم که قرار است افرادی که «حبس‌کشیده» و «فتنه‌گر» خوانده […]

دیدگاه شما چیست؟