محسن هاشمی، شهردار تهران می‌شود؟ او کیست؟

محسن هاشمی متولد ایام فاطمیه سال ۴۰ هجری خورشیدی است. به همین دلیل نام او محسن گذاشته شد. زمانی که پدر در قم مشغول طلبگی بود، متولد شده است و تاکنون سمتهای مختلفی را داشته که بخشی از آنها شهری بوده است.

او بزرگترین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، برای نخستین بار پس از فوت پدر، به جایگاه مدیریتی ای میاندیشد که در غیاب پدر، باید آن را به صورت انتخابی، گرچه با واسطه کسب کند. انتخاب او به عنوان شهردار تهران میتواند منجر به تحکیم موقعیت اجرایی خانواده، در نبود بزرگ خاندان هاشمی شود. محسن هاشمی ممکن است بخت آن را برخلاف دوره چهارم شورا، داشته باشد تا این بار به جای محمدباقر قالیباف، شهردار تهران شود و از زیر زمین تهران، شرکت مترو، آخرین سازمان مرتبط با شهر تهران که او سمت مدیریت آن را داشت، به روی زمین و خیابان بهشت تهران برود.

زندگی کودکی محسن، زیر سایه پدر بوده است. سه ساله نشده بود که پدر را به زندان میبرند. آنها برای خلاص شدن از دردسرها از قم به تهران میآیند و محسن بعد از چند سال به مدارسی اسلامی مانند ولیعصر و علوی میرود. او فرزند اول خانواده هاشمی (بهرمانی) است که در غیاب پدر، مرد خانه به حساب میآید و علاوه بر آن در بازار تجریش، مدیریت کتابخانه مسجد را بر عهده میگیرد. این موضوع، موجب میشود به مطالعه روی بیاورد و تا ۱۷ سالگی، که انقلاب ۵۷ پیروز میشود، ارتباطاتی با روحانیون پیدا کرده و در تخلیه و تسخیر چند پادگان نقش بازی کند. انقلاب میشود و او نیت مهندسی مکانیک میکند. محسن کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه پلیتکنیک در مونترال کاندا، در رشته مهندسی مکانیک میگیرد و تصمیم به گرفتن مدرک دکترا میگیرد که فراخوانده میشود تا تحقیقاتی در زمینه موشک و ساخت آن، را عهدهدار شود. این مورد آخر، به توصیه پدر، که در آن زمان فرماندهی جنگ ایران و عراق را بر عهده داشته است سفارش میشود.

گفته میشود موشکهای سجیل و شهاب، یادگار دوران حضور او در صنعت موشکی ایران است.

در این هنگام، پدرِ محسن، رئیس جمهور ایران میشود تا در فقدان امام خمینی (ره)، پایهگذار دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور باشد. ۵۰۰ گراش مکتوب، نتیجه فعالیتهای این دفتر بازرسی ویژه است. با رفتن پدر از کاخ ریاست جمهوری و جایگزینی سید محمد خاتمی با او، وزیر کشور، عبدالله نوری که خود نیز به خاندان هاشمی نزدیک بود، محسن را به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت راهآهن شهری تهران و حومه یا جایی که در تهران به شرکت مترو مشهور است، منصوب میکند.

محسن هاشمی،در حالی به ساختمان مدیریت مترو پا میگذارد که زیرمجموعه وزارت کشور بوده است. در دوره او این شرکت، از وزارت کشور جدا شده و به شهرداری تهران ملحق میشود. علت آن میتواند استفاده از امکانات دولتی و شهرداری به صورت توامان برای گسترش مترو بوده باشد. در زمان مدیریت محسن هاشمی است که این مترو، پس از دههها انتظار مردم تهران، بالاخره راهاندازی میشود. محسن هاشمی، شش شهردار گوناگون را در تهران به خود دیده است. نخستین حضور او در شرکت مترو، با مدیریت غلامحسین کرباسچی مقارن بود تا آنکه او به زندان میرود و به اتهامات مالی محاکمه میشود. سپس مرتضی الویری و ملکمدنی به شهرداری میروند و در هایت او با محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف هم کار کرده است تا آنکه او در نهایت، در حالی شرکت مترو را ترک میکند که مدعی است «عدم همکاری دولت»» در «تامین بودجه مترو» علت آن است و در به جای مترو، قصد حضور در شورای شهر تهران را دارد که به خاطر آنچه «عدم التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی»‌خوانده میشود، تایید نمیشود.

او از یک نظر، شباهت زیادی به پدرش دارد. مخالفان جناحهای سیاسی دیگر، هر دوی آنها را به چشم منجی میدیده و میبینند. زمانی مخالفان محمود احمدی نژاد و اکبر ناطق نوری،پدر را و حالا مخالفان محمدباقر قالیباف شهردار کنونی تهران، پسر را.

توصیفات مبالغهآمیزی از محسن هاشمی وجود دارد که او را در حد منجی شهر تهران بالا میکشد. او یک بار هم پیش از این بخت رقابت با قالیباف را آزموده است. در ۱۷ شهریور ۱۳۹۲، زمانی که فضای کشور با پیروزی حسن روحانی در مقابل محمدباقر قالیباف،سعید جلیلی و دیگران، در اختیار جناح موافق او قرار گرفته بود، رایگیری برای انتخاب شهردار، در شورای چهارم صورت گرفت که هر دو موفق به کسب ۱۵ رای شدند و یک رای سفید به صندوق انداخته شد. سپس با رایگیری دوباره، آن یک رای نسبت به قالیباف برگشت و در نتیجه، محسن هاشمی از شهرداری تهرا نباز ماند. شایعاتی حسین رضازاده و عده ای دیگر، الهه راستگو را صاحب آن یک رای میدانند.

محسن هاشمی، حالا پس از ۴ سال که معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است، دوباره قصد کرده وارد فضای شهری شود. او اکنون نامزد شورای شهر تهران است. اما احتمال میرود اصلاحطلبان، با اعلام فهرست خود که نام آن را ۲۱+۱ گذاشتهاند، او را نه به عنوان سرلیست، که به عنوان شهردار منتخب خود اعلام کنند و با انصراف محسن هاشمی، ۲۱ نفر دیگر را معرفی کنند که در صورت پیروزی، شهردار تازهای برای تهران برگزیند. پسری که امیدوارند، نشانی از پدر داشته باشد.

قبلی «
بعدی »

بدون دیدگاه

  1. پینگ بک: محسن هاشمی، نقطه تلاقی دو انتخابات - تهران
  2. پینگ بک: محسن هاشمی، نقطه تلاقی دو انتخابات شد - تهران
  3. پینگ بک: - تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز