مهدی افشارنیک، کاندیدای شورای شهر تهران، کیست؟

مهدی افشارنیک، نویسنده‌ای است که کتاب داستانش را نشر چشمه منتشر کرده است، با رادیو گفتگو و رسانه های تلوزیونی به عنوان کارشناس اقتصادی گفتگو می‌کند و درباره نفت خود را صاحب‌نظر مي‌داند، حالا قصد نشستن بر صندلی‌های پارلمان شهری را دارد.
اما مهدی افشارنیک کیست؟
او داستانی نوشته است به نام گود، در این کتاب، به وقایع مختلف اجتماعی در بستر تهرن اشاره می‌شود. از ۲۸ مرداد ۳۲ تا ۱۵ خرداد ۴۲، تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق در بحبوحه انقلاب از یک سازمان مذهبی به یک سازمان فاشستی، جنگ ایران و عراق، پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ۲ خرداد ۷۶ و مانند آن وقایع این رمان هستند.
از این نظر، قطعا نمی‌توان فهمید که مهدی افشارنیک خود چه ایده‌ای درباره این مسائل باشد. اما توجه این کاندیدای شورای شهر تهران را به مسائل تاریخی نشان می‌دهد.
از سوی دیگر اما یک نکته در میان کتاب او مستتر است که می‌تواند رای‌دهنده‌ها را کمی نسبت به او امیدوار کند. تمام وقایع تاریخی در کتاب مهدی افشارنیک، نه در بستر تاریخی، که در بستر جغرافیایی تهران و محلات قدیمی این شهر به کار رفته است.
اما نکته‌ای که او در این داستان تهرانی-تاریخی خود مورد توجه قرار داده، نمادسازی در ادبیات داستانی است. نمادسازی در کاندیداهای دیگری مثل ترانه یلدا هم به چشم می‌خورد. او به لحاظ معماری به دنبال ساخت نماد است. اما به طور کلی به شمال شهر تهران توجه بیشتری نشان می‌دهد. برخلاف او، مهدی افشارنیک تاکید خود را روی جنوب تهران گذاشته است.
موضوع دیگری که در کتاب مهدی افشارنیک مورد توجه قرار گرفته، فاحشگان تهران است. او وقتی به پرویز ثابتی معاون سازمان امنیت (ساواک) می‌پردازد به او شغلی داده که رئیس و گرداننده چندین فاحشه‌خانه هم در تهران بوده است و زنان زیادی را گوش به فرمان داشته است. او درباره استفاده از این زنان برای سلب حیثیت روحانیون هم اشاره می‌کند.
مهدی افشارنیک علاوه بر داستان نویس بودن یک کارشناس اقتصادی است و با رسانه‌های تلویزیونی هم در این رابطه گفتگو کرده است.
او در مورد زمینه‌های رفتار دولت احمدی نژاد گفته است: «قانون بودجه سال ۸۸ درباره توزیع بنزین که قرار بوده بنزین به قیمت ۱۰۰ تومن و خارجی به قیمت ۴۰۰ تومان فروش برود اجرا نشده بوده و او می‌گوید که همه بنزین به قیمت ۱۰۰ تومن به فروش رسیده است. او معترض این مساله است و نسبت به کمبود بودجه هشدار داده بوده است. مهدی افشارنیک از این نظر معترض دولت احمدی‌نژاد بوده است. او از متمم بودجه دولت به عنوان پرکننده شکافی که برای این کار پیش آمده بوده بود نام برده است. هوادار نمایندگان مجلس مخالف دولت بوده است.»
او می‌گوید این گریزهای دولت می‌تواند ربط غیرمستقیمی به تحریم‌ها داشته باشد. او مصرف بالای کشور را فشار به هر دولتی می‌داند و احتمال تحریم بنزین را هم فشار مضاعفی روی دولت می‌دانسته است. او رفتار دولت را «تن ندادن» و «نادیده گرفتن» می‌نامد و می‌گوید هر چقدر این موضوع نادیده گرفته شود باعث بحرانی تر شدن و فربه‌تر شدن ماجرا می‌شود.
مهدی افشارنیک در سایت خانه ملت، وابسته به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ایران، روزنامه نگار، کارشناس نفت خوانده شده است که درباره میادین مشترک گازی با قطر از او سوال شده است. رادیو گفتگو هم با او در همین بار گفتگو کرده است.
تصاویری از او همراه با اصلاح‌طلبان منتشر شده است از این رو گمان می‌رود احتمال حضور او در فهرست اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران وجود دارد. هنوز دیدگاه و برنامه‌ای به صورت رسمی از مهدی افشارنیک منتشر نشده است.

مهدی افشار نیک در تصویری همراه با جمعی از چهره‌های شاخص «اصلاح‌طلب»

مهدی افشار نیک در تصویری همراه با جمعی از چهره‌های شاخص «اصلاح‌طلب»


او زمانی در سال ۹۰، نویسنده ستونی ثابت درباره تاریخچه صنعت نفت در ایران بود. سابقه بازداشت در همان سال را هم دارد.

قبلی «
بعدی »

بدون دیدگاه

  1. پینگ بک: مهدی افشارنیک، کاندیدای شورای شهر تهران، کیست؟ - پندار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز