پست‌های بیشتر ...

همرفیق با شهاب حسینی، میهمان: فاطمه معتمد آریا ، فصل ۱ قسمت ۴

همرفیق با شهاب حسینی، میهمان: فاطمه معتمد آریا ، فصل ۱ قسمت ۴

۱- اولین میهمان زن برنامه همرفیق!- خب، قسمت ۴ همرفیق! در سکوت خبری تقریبا پخش شد. این برنامه که در قسمت اول آن سر و صدا به پا کرد، حالا بعد از ۳ قسمت دوباره میهمانی مشهورتر و البته قدیمی‌تر داشت: فاطمه معتمد آریا. 

دقیقه ۵، فاطمه معتمد آریا با آهنگ بمرانی وارد می‌شود. 

۲- اشاره به نام سیمین معتمدآریا. 

من بخش حرفه‌ای کارم با فاطمه معتمدآریاست. 

در تئاتر بهم می‌گفتن سیمین معتمد. در نتیجه دو تا اسم و فامیل به هم چسبیده دارم که خیلی برام عزیزه. 

۳- تلاش می‌کنم که خوب باشم. خیلی سخته که آدم خودش رو پر انرژی نگه داره. طبیعت خواسته کارهایی با انسان بکنه که پاهاش بیاد روی زمین و من سعی می‌کنم روی زمین بایستم لااقل. 

۴- در این یک ساله هر کسی به خودش، خوب یا بد، نزدیک‌تر شدند. این خودِ خوب الان منتظر ما نشسته بوده توی این یک سال که آدم به دور از هیاهو درخواست‌های اضافه یا حملاتی که به طبیعت، انسان‌ها یا کره زمین داشته تقاصش را پس بده. 

۵- رفاقت بالاترین معنای ارتباطی است. خیلی از پسرها می‌گویند بهترین رفیقم پدرمه، یا بچه‌مون هست یا مادر میگه دخترمه. این نهایت دلچسبی است. نهایت ایثار. 

۶- وقتی انتظار نداشته باشی و از کسی متوقع نباشی می‌بینی که رفاقت ساخته می‌شود. یک بده بستان تعریف نشده است. قاعده‌ای تعریف نشده. 

۷- در نوجوانی و جوانی، بهترین رفیقمون مادرمون بود که خرابکاری‌ها را از پدر پنهان می‌کرد و می‌گفت برید جلو من پشتتونم. ما با خواهر و برادرها هم رفاقت داریم. بخشیش تمرین کردنی است و بخشی از آن هم از قلب بر می‌آید، این‌که تو می‌خواهی با طبیعت، حیوانات و انسان‌های اطرافت رفیق باشی یا حتی با اشیای خانه‌ات می‌توانی رفیق باشی اگر برای خودت یک تعریف قلبی داشته باشی از رفاقت. 

۸- کاش در مدرسه‌ها یکی به نام مهارت‌های زندگی برای بچه‌ها، نون و گوشت خرمنیدن و آیین دوستیابی و کلاسی به نام سینما کاش اضافه می‌شد. فیلم دیدن، تحلیل فیلم کردن و این چیزاها. موافق هستید؟ 

خیلی. سینما در کشور ما یک عنصر فرهنگی تاثیرگذار است. مثل تاثیر سینمای هند در جهان. سینمای ایران هم در جامعه ایران همین نقش را دارد. اگر بچه‌ها در مدارس با سینمای ما آشنا شوند که ازکم کجا شروع شده به کجا می‌رسه و چه قابلیت‌هایی دارد که بچه‌ها به آن چیزی که علاقمند هستند برسند یا آموزشش بدهد یکی از بهترین های دنیا خواهیم بود. بستر آن مهیاست. ما هنرهای دیگر در کشورهایمان خیلی جلو نرفته حالا یا به دلیل ممنوعیت‌های قانونی یا به دلیل سختی کارش. سینما یک دفعه بعد از انقلاب اجازه رشد به آن داده شد و دهه ۶۰ و ۷۰ مثل یک بمب در دنیا تکان‌داده شد. وقتی شما در کن یا اصغر فرهادی در اسکار جایزه می‌گیرند یک پشتوانه‌ای وجود دارد. این بستر وجود دارد فقط کافی‌ست که ما از آن محافظت کنیم. من خودم هم میرم مدرسه درس می‌دم!

۹- هشتک! هشتک! شهاب حسینی هشتگ را اشتباه می‌گوید.

۱۰- سینما به نوعی آرامبخش و زیبایی ست. 

۱۱- اگر می‌خواهی بر یک ملتی مسلط بشی هویت آن‌ها از آن‌ها بگیر. وقتی تو را به داشته‌هایت راضی نباشی. به داشتن بینی بزرگ راضی نباشی. فکر کنی شکل دیگری هست که از تو بهتر است باید خودت را شبیه آن کنی. وقتی موسیقی های زیبای این سرزمین از هیچ رسانه‌ای پخش نشه و تو را تشویق کنند به داشته‌هایی که مال تو نیست. عاریه است و جعلی است. به محض این‌که تو داشته‌هایت جعلی باشد هویت خودت را از دست می‌دهی. آن وقت فکر نمی‌کنی نویسنده بزرگی در کشورت هست یا آهنگسازی هست که در کشور تو هست و همه جهان به آن افتخار می‌کنند و تو از یاد برده‌ای. اما اجازه نمی‌دهند یا چیز دیگری که به نظرت جذاب‌تر میاد در مقابل تو می‌گذارند. مثل ترجیح غذای مطبوع خانگی نسبت به فست‌فودها. آن بویی که در تهران راه میرفی و هر پنجره بویی مسخود کننده می‌آمد دیگر نمی‌آید. این طعم و بوی خانگی از فرهنگ، ادبیات، موسیقی و هویت ما گرفته شده است. چرا درصد جراحی بینی یا زیبایی بیشتر است؟ چون هیچ کس از آن‌چه هست رضایت ندارد و دنبال شکل دیگری می‌رود که دیگر خودش نیست. 

۱۱- در دانشسرای هنر تهران درس خواندم و ساز مورد علاقه‌ا تار بود. بعد از ۴ سال آن را فراموش کردم و تئاتر را ادامه دادم. 

۱۲- انشالله می‌رسد آن بهار دلکش

۱۳- اگر دیدین کسی راهش را درست نرفته، به خاطر رفیق بد است!

0
HeartHeart
0
HahaHaha
0
LoveLove
0
WowWow
0
YayYay
0
SadSad
0
PoopPoop
0
AngryAngry
Voted Thanks!

دیدگاه شما چیست؟