پری غمگین سینما، از خلوت و تنهایی خود حرف میزند

شارلوت رامپلینگ

شارلوت رامپلینگ: من در این دنیا تنها هستم

«در پیروی از عقیده ای که داشتم، همیشه در جمع زندگی می کردم. در آن رشد کردم و آموختم که چگونه در آن زندگی کنم. آموختم که چگونه بین زندگی خصوصی خود هماهنگ برقرار کنم »

«شارلوت رامپلینگ» پری منزوی سینما، چنین سخن آغاز می کند و از زندگی اش می گوید. بعد ادامه می دهد: «گرچه سینما، از درگیری جدا نیست اما من همیشه کوشش می کنم تا خود را از مسائل حاشیه ای کنار نگه دارم. حالا خوب می دانم که چطور می توان در جمع تنها بود و خلوت کرد. »

این خصوصیت شارلوت را می توان از ظاهرش نیز خواند. چهره و هیکل استخوانی او، با هیچ معیاری، هم خوان با ستارگان کنونی سینما نیست و افکارش نیز به این گونه است. از معاشرت گریزان است و همیشه جدی. کمتر دهان به قهقه می گشاید و گاه با لبخند زیبایی که تناسب غریبی با چهره ی استخوانی اش دارد، انبساط خاطرش را نشان می دهد. شارلوت با چنین ویژگی هایی که در میان ستارگان پرجنجال کنونی سینما در نوع خود منحصر به فرد است، از نظر بسیاری از همکاران او یک ستاره ی پرافاده است که عده ای، لقب زشت را هم به آن اضافه می کنند: «نه تنها بسیار شنیده ام که من را با چنین صفاتی خوانده اند، بلکه چند نفر رو در روی خودم من را با این لقب ها نواخته اند! البته مانند همیشه، جواب من به آنها، یک لبخند بوده است که عصبانی ترشان کرده. می دانم که این عکس العمل من آنها را جری تر می کند اما من اهمیتی نمی دهم. اصلا من به انها کاری ندارم که بخواهم قانعشان کنم. آن طوری که فکر می کنند، نیستم. بگذارید هرطور که می خواهند درباره من فکر کنند. هرچه آنها دورتر از من باشند، خلوتی که دلخواه و مورد نظر من است بیشتر برایم حفظ خواهد شد. »

بی جهت نیست که شارلوت رامپلینگ، چنین کم و با فاصله در فیلم ها ظاهر می شود. گوشه گیری و انزوای او چنان است که هرکس را تاب مقاومت برای کار کردن با او نیست. و این البته خاص خود است. فیلمسازانی هم که به سویش می روند، با وقوف به خلق و خوی او، خود را با شارلوت هماهنگ می سازند. عجیب آن که شخصیت او در فیلم هایش نیز، بی شباهت به روحیات او در خارج از کار نیست. در «نگهبان شب» ساخته «لیلیانا کاوانی» شارلوت  به اوج درخشش بازیگری اش دست یافت. جان بخشیدن به زنی که در برزخ گذشته و حال، ستیزی دائمی با خود دارد، از آن جهت که «حال» شارلوت تاثر شدید از گذشته اش دارد. به گونه ای این هماهنگی را تایید می کند: « کاوانی را خیلی زیاد به خود نزدیک دیدم. زن متفکر و فهمیده ای است که بیهوده گویی دیگران را ندارد. به جا صحبت می کند و در همان حد نیز از مخاطبش انتظار دارد. راستش را بخواهید من شیفته او شدم زیرا تمام خصوصیاتی را که از یک معاشر خوب انتظار دارم در وجود او یافتم. ما هنوز هم هرگاه فرصتی پیدا کنیم یک دیگر را می بینیم. اما او را اغلب نمی توان در یک جا نگه داشت. او زنی پر تحرک و پر جوش و خروش است. گذشته از شخصیت او، کاوانی را به عنوان یک کارگردان آگاه و حتی مشخص ترین زن کارگردان می ستایم. شخصیت او شدیدا من را تحت تاثیر قرار داد و من گمان می کنم او بتواند این تاثیر را بر هرکسی که مایل باشد بگذارد. از این ویژگی نمی توان به آسانی گذشت. »

شارلوت رامپلینگ درباره کمتر کسی اینطور صحبت می کند و با چنین عناوینی از او یاد می کند. حتی همکاری با «جان برمن» و «شونکاتری» در جریان فیلم «زاردوز» که برای او خاطره ای خوشایند است، نتوانست حادثه ی نگهبان شب را تکرار کند: «با شون کاتری من تنها یک همبازی بودم و نه بیشتر. او نیز با من رفتاری متقابل داشت و خوشحالم که مثل اغلب بازیگران زن و مرد یک شایعه عشقی هم برای ما ساختند! تا تبلیغی هم برای فیلم ساخته باشند. با برمن، تنها یک بار برخورد و سخنی در اوایل کار داشتم که نزدیک بود کار را ترک کنم اما کم کم، مدتی که گذشت، او بیشتر من را شناخت و دانستم که چقدر خوب می تواند با هرکس، همانطور که می خواهد رفتار کند. »

فیلم ماقبل آخر شارلوت یک فیلم فرانسوی است «تاکسی ارغوانی» ساخته «ایوبوانه» شارلوت، کمتر به فرانسه سفر کرده است اما از همین یک سفر و یک فیلمش نیز خاطره  خوشی ندارد: اخرین فیلم شارلوت رامپلینگ با نگاه به یک فیلم موفق ساخته شده است: «اورکا، کوسه مرگ بار» اما این، یک دنباله روی دست و پا بسته نیست. نام «مایکل آندرسن» این گمان را تایید می کند: «تنها چیزی که از این فیلم می توانم بگویم، وجود ریچارد هریس است که هیچ گاه نمی توانم او را فراموش بکنم. پیش از این، او را خوب نمی شناختم اما در جریان این فیلم بود که کار کردن با او را بسیار دلپذیر یافتم. »

کمتر کسی مانند شارلوت، قادر است چنین خود را از هیاهویی که احاطه اش کرده است دور نگه دارد. به هنگام کار، او یک بازیگر مطیع است و چون کار پایان می یابد، به خلوت خویش پناه می برد: گویی او در این دنیا تنهاست

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربیننده‌های امروز