Loading Posts...

آگهی فیلم‌های سینمایی چرا از شبکه GEM پخش می‌شوند؟

آگهی فیلم‌های سینمایی چرا از شبکه GEM پخش می‌شوند؟

یک تهیهکننده باسابقه و فعال سینمای ایران گفته است پخش نکردن تیزر فیلمهای روی پرده از تلویزیون ایران، به رفع مشکل پخش تیزرهای سینمایی از شبکههای ماهوارهآی کمک نمیکند و شاید حتی باعث شود تهیهکنندگان رسما تیزرهای خود را به شبکههای ماهوارهای فارسیزبان بدهند و از خیر پخش در تلویزیون بگذرند.

غلامرضا موسوی، دبیر هیات رئیسه شورای عالی تهیهکنندگان گفته است: به هر حال پخش تیزر و آگهی فیلم های سینمایی در تلویزیون ایران به بهتر دیده شدن این آثار کمک می کند و این به نفع تلویزیون هم است زیرا بعد از تمام شدن اکران فیلم‌ها و پس از مدتی این تلویزیون است که پخش کننده نهایی فیلم های سینمایی است و بر همین اساس تبلیغ فیلم های سینمایی به معنای تبلیغ کالایی است که در نهایت تلویزیون هم از آن استفاده می کند.

موسوی می‌گوید که مساله پخش آگهی در شبکه های فارسی زبان دو حالت دارد؛ اول این که شبکه‌ها بدون اطلاع تهیه کننده تیزر فیلم مورد نظر را پخش می کند و اتفاقا مدتی است که می‌بینیم یکی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تیزرهای سینمایی را به صورت رایگان و گاه به صورت خودجوش پخش می کند. این شبکه رسما اعلام کرده است که تیزر فیلم های سینمایی ایرانی را به صورت رایگان پخش می کند و با توجه به اینکه اکثر آنونس های تبلیغاتی فیلم های سینمایی به صورت گسترده در فضای اینترنتی در دسترس عموم قرار دارد، تیزر بسیاری از این فیلم ها بدون اطلاع تهیه کنندگان در این شبکه پخش می شود. من تا آنجا که می دانم حداقل تهیه کنندگان داخلی هیچ تیزری را برای تبلیغ به شبکه های ماهواره ای ارائه نکرده اند.

مساله دیگر این است که به تازگی بسیاری از فیلم‌های ایرانی پخش‌کننده خارجی پیدا کرده‌اند و در کشورهای مختلف از جمله کانادا، آلمان و استرالیا برای ایرانی های مقیم خارج از کشور نمایش داده می شود و همین امر باعث شده پخش کننده مورد نظر برای جذب مخاطب بیشتر در خارج از کشور تیزر فیلم مورد نظر خود را در شبکه های فارسی زبان ماهواره ای پخش می کند. پخش آگهی در این شبکه ها با مخاطبان فارسی‌زبان بسیار ارزان است و پخش‌کنندگان خارجی به این امر تمایل دارند.

موسوی درباره قانونی یا غیرقانونی بودن آن‌ها گفته :  پخش این آگهی ها توسط پخش‌کننده خارجی برای آنها غیرقانونی نیست، البته این را باید بگویم که این فیلم ها توسط ایرانی هایی که مشغول تجارت سینمایی در خارج از کشور هستند، پخش می شود. این افراد فیلم ها را برای ایرانی های خارج از کشور نمایش می دهند و طبیعی است که برای جذب مخاطب به کانال های فارسی زبان مراجعه می کنند. این را هم باید بدانیم که با توجه به هزینه بالای تبلیغات در شبکه های خارجی امکان پخش تیزر در این شبکه ها وجود ندارد به همین دلیل آنها از شبکه هایی استفاده می کنند که این تبلیغات را به صورت رایگان یا ارزان پخش می‌کنند. در چنین شرایطی تهیه کننده که حق فروش فیلم را به پخش کننده واگذار کرده، نمی تواند مخالفت و موافقتی با این پخش تیزرها داشته باشد.

Leave a Comment